آخرین خبرها

گودرزی (رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور) درگفتگو با «خط اعتدال» : کسی که مردم کشور خود را دوست دارد بسیجی ست و لزومی ندارد که حتما کارت عضویت در سازمان را داشته باشد

تاریخ انتشار : سه شنبه،۷آذر۱۳۹۶
نخست  ← انتخاب سر دبیر ← گفت و گو  ←  گودرزی (رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور) درگفتگو با «خط اعتدال» : کسی که مردم کشور خود را دوست دارد بسیجی ست و لزومی ندارد که حتما کارت عضویت در سازمان را داشته باشد

باید جوانان امروزی ما از همین شهدای اهل بیت(ع)، جنگ تحمیلی یا از همین شهدای مدافعین حرم امروزی الگوپذیر باشند و بدانند که مبارزه ادامه دارد.گودرزی گفت: برای فتح همه قله ها باید مبارزه کرد و از تنبلی و آفت طلبی دوری کنیم و باید با بصیرت و بینیش دینی پا به میدان بگذاریم

رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور در گفت و گو با «خط اعتدال»

هفته بسیج بهانه‌ای شد تا با داوود گودرزی (رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور) به گفت‌وگو بنشینیم تا در خصوص اقدامات و تفکر بسیج در راستای فرهنگ سازی و چگونگی گسترش فرهنگ جهادی نظریات ایشان را جویا شویم .
بیشتر مردم بسیج را در بعد نظامی می شناسند شما برای شناختن بیشتر واژه «بسیج»در افکار عمومی مردم چه صبحتی دارید؟
با درود به پیشگاه حضرت صاحب الامر امام زمان (عج) و روح پر فتوح امام راحل و شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و شهدای مظلوم مدافع حرم و تبریک ایام ربیع و هفته بسیج و پیروزی جبهه مقاومت بر گروه های تکفیری و همچنین هفته بسیج یادآور فداکاری ملت سلحشور ایران و جوانان با بصیرتی است که به فرمان امام پس از تشکیل بسیج همواره در لحظات حساس به میدان آمده اند و از اسلام و نظام دفاع کرده اند یاد و خاطره همه بسیجیان را گرامی می داریم و از خدا می خواهیم ما را در زمره بسیجیان قرار دهد.
اگر از زاویه واژه تفکر به بسیج بپردازیم برای مخاطب «بسیج»بهتر جا می افتد باید بگویم ما یک تفکر و فرهنگ بسیجی داریم و بسیجی، که شامل سازمان و اقشار باشد.نگرش و بینش بسیجی دارای ویژگی های خاصی  می باشد: اگر کسی باشد که مردم کشور خود را دوست بدارد یا اینکه اگر کسی بخواهد برای تحق اهداف انقلاب اسلامی خدمتی را انجام دهد و یا اینکه کسی که احساس مسئولیت در جامعه بکند و به گفته مقام معظم رهبری قطعا آن شخص «بسیجی» است و لزومی ندارد که حتما کارت عضویت در سازمان را داشته باشد.
از طرفی حکومت ما یک حکومت مردمی است و امام راحلمان بسیج را با همین نگاه داشتن دغدغه مردم نسبت به مسایل پیرامونی خود تأسیس کرده اند و به این معنا که مردم باید خودشان سرنوشت کشورشان رقم بزنند و همچنین خود مردم باید در اداره کشور ایفای نقش حداکثری را داشته باشند. برای همین امام راحلمان بسیج را  تشکیل داد تا سازماندهی بهتری از مردم در ایفای نقش در جامعه داشته باشد.
گودرزی با اشاره به اینکه اگر بسیج نبود مشارکت مردم در تعیین سرنوشت انقلابشان در همان حد انتخابات محدود می شد گفت: امروزه مردم در اقشار بسیج سازماندهی شده اند و در موضوعات مختلف مانند فرهنگ سازی، مطالبه گری و گروهای جهادی شرکت دارند و می توانند این فرهنگ را در سراسر کشور گسترش دهند و این مسأله نشانگر این قضیه است که مردم می توانند در اهداف آرمان های انقلاب خود نقش داشته باشند.
تشکیل بسیج برگرفته از یک اندیشه ژرف و عمیق و همه جانبه حضرت امام (ره)  و مقام معظم رهبری است که نگاهشان به بسیج به صورت راهبردی و استراژیک بوده که بتواند زمینه دیدگاه اساسی انقلاب، را به تحقق برساند.
شما نقش و ماهیت بسیج در جامعه را بیشتر در چه مواردی پررنگ می بینید؟
بسیج هرگز فعالیت خود را در حوزه و بخش خاصی محدود نکرده است بلکه با نگاهی همه جانبه‌ به حوزه‌های مهم و اساسی کشور، هر جا نیاز بود ورود و افتخار‌آفرینی کرده است.
مقام معظم رهبری در خصوص بسیج می فرمایند:«بسیج آن مجموعه محرک و با نشاط نظام جمهوری اسلامی است  که وقتی نقاط انحراف در کشور را احساس می کند و برای رفع آن اقدام می کند حال بسیجی از هر جنسی باشد همیشه آماده برآورده شدن نیاز کشور است».
پس شما با تفکر بسیجی می توانید هر خلأ و مشکلی برگرفته از مشکل کوچک محله خود گرفته تا گره های کلانی کشور مانند مساله قاچاق، فساد و…سریع باز کنید و در رفع آن مشکل  خدمتی بر جامعه کنید.
باید گفته شود همانطور که مردم شاهد بسیج در بعد نظامی و عرصه دفاعی در هشت سال جنگ تحمیلی دفاع مقدس بوده و هست در عرصه های علمی هم توانسته  نقش آفرینی کند مانند شهید احمدی روشن، شهید شهریاری در حوزه های هسته ای و شهید تهرانی مقدم در مسأله موشکی برگرفته از همین تفکرات بسیجی بوده است.
شما اگر پیشرفت های عمده نظام را چه در عرصه پزشکی، کشاورزی، فرهنگی و عرصه های مختلف علمی نگاه کنید و ببنید اتفاق مثبتی رخ داده است و به مردم خدمتی شده است و آنها را امیداور به زندگی کرده اند بدانید که برگرفته از تفکر بسیجی است.
با توجه به اینکه نگرش های مختلفی در افکار جوانان جامعه موج می زند و آنان با بحران های هویتی و روحی دست به گریبان هستند چگونه می توان از ظرفیت بسیج برای حل این بحران ها و از بسیج به عنوان یک الگو پذیری برای تربیت استفاده کرد؟

http://etedaleshomal.ir/wp-content/uploads/2017/11/3333-1.jpg

در این سال های اخیر با توجه به اتفاقاتی جدیدی که در منطقه رخ داد و پیشروی آن نسل جوان بوده است که می توان  نمونه های برجسته ای از الگوی بسیجی نام برد. داعش با یک پشتوانه نظام سلطه در منطقه و با ایجاد یک روحیه به صورت رعب و وحشت در بین مردم  شکل گرفت و قرار بود سال های سال در سوریه و عراق بماند و این کشورها را به طور کامل تجزیه کند و همچنین  ایران را ناامن کند همه دیدند با مجاهدت های  امثال حاج قاسم سلیمانی و یارانش و همچنین دیگرشهدای مدافعین حرم و امثال شهید حججی  این جنگ به نفع مسلمانان خاتمه یافت و این مسأله خود جوش بودن رزمندگان مقاومت برای مبارزه با  جنگ داعش را می رساند و به جز تفکر بسیجی چیز دیگری نمی تواند می باشد. تفکر بسیجی است که امثالی مانند شهید حججی در نسل دهه هفتادی تربیت می شوند و به اسارت وب عدش به شهادت می رسد  و ما شاهد این گونه الگوهای بسیاری در نسل جوان بوده ایم.
اگر کسی فکر می کند بعد ازگذشت سی و هشت سال از انقلاب اسلامی باید سر سفره آماده انقلاب بنشیند و همه مشکلات کشور برایش خود به خود حل شود باید گفت که یک نگاه  نادرستی است.
باید بگویم ما هنوز در آستانه راه هستیم و آرمان هایی را انتخاب کرده بودیم که این آرمان ها متعالی و پیشرفته است و هم مطابق با ذات و دین انسان است اگر نامی از کرامت انسانی، آزادی و نفی سلطه  نام می بریم همه نشأت گرفته از آرمان های انقلاب است و هر انسان آزاده ای این واژه و صفت ها را در خود می پسندد و دوست دارد به آن برسد که ما در اثر انقلاب توانستیم بخشی از آن را محقق کنیم برای همین هم  قیام کردیم که همین اتفاق برایمان بیفتد.
باید جوانان امروزی ما از همین شهدای اهل بیت(ع)، جنگ تحمیلی یا از همین شهدای مدافعین حرم امروزی الگوپذیر باشند و بدانند که مبارزه ادامه دارد.
گودرزی با بیان اینکه برای فتح همه قله ها باید مبارزه کرد و از تنبلی و آفت طلبی دوری کنیم ادامه داد:باید با بصیرت و بینیش دینی  پا به میدان بگذاریم که تا صبحت های مقام معظم رهبری تحقق یابد.
با توجه به اینکه شما در بسیج جامعه دانشجویی کشور هستید به نظرشما چگونه می توان بعد فرهنگی علمی را در جامعه تقویت کرد تا خلأهای آسیب اجتماعی کمتر شود؟
با توجه به اینکه امروزه  دشمن بیکار نیست و ما تحت تهاجم شدید فرهنگی از جانب غرب هستیم و دشمن در بعد علمی برای جوانان ما مانع تراشی می کند و به دنبال رخوت جوان ایرانی و به دنبال تغییر دینداری و تغییر ذائقه ها در فضای فرهنگی دانشجویان کشور است.
من باید به عنوان یک جوان انقلابی  و بسیجی وظیفه دارم پا در عرصه میدان بگذارم و علیه سیاست های دشمن کار کنم.همانطور که به گفته مقام معظم رهبری که فرمودند:«یکی از راه های مقابله با دشمن تقویت مولفه های اقتدار جمهوری اسلامی است» که این مولفه ها روحیه جهادی، انقلابی، ایمان، حیا و اخلاق جوانان است که می تواند کمک به اقتدار جمهوری اسلامی باشد. همانطور که کمکی است در تربیت  سبک زندگی خودمان.اگر رفع مشکلات محرومیت زدایی و خدمت رسانی به مردم را جدی در برنامه کارهای خود  داشته باشیم  و برای آن فکر علمی کنیم  و آسیب ها را ریشه یابی کنیم قطعا به نتیجه خواهیم رسید.
بسیج در فضای مجازی چه کمکی می تواند داشته باشد؟
متاسفانه باید بگوییم امروزه فضای مجازی، فضای حقیقی هم شده است و یک واقعیتی است که  نمی شود آن را نادیده گرفت به نظر من به هر حال یک نوع فرصت برای گفتن حرف های انقلابی و جریانات انقلاب به مخاطب است قبلا این شرایط برایمان فراهم نبود ولی الان می توانیم گفتمان انقلاب را به نوعی در فضای مجازی گسترش دهیم.
الان دشمن دارد بر علیه باورهای دینی و اعتقادات ملی جوانان ما کار می کند و دنبال این است که جوانان را از آینده ناامیدکند ولی ما می توانیم با تفکر بسیجی در همه ی عرصه های  جنگ فرهنگی، اقتصادی، علمی، سیاسی مقابله کنیم و می توانیم  در فضای مجازی هم برای مقابله با دشمن ورود پیدا کنیم و از این طریق  پیام انقلاب را  به گوش جهانیان برسانیم.

*شکوفه زمانی خبرنگار «خطِ اعتدال»

 *
 *
امتیاز دادن به این خبر

1   1

0